Przewodnicy

Łukasz Bajer

Dziecko gór, urodzony i wychowany w Beskidach, jak pisze poeta "tam słowiki mu śpiewały i do snu go kołysały". Kiedy tylko nauczył się chodzić, został przewodnikiem beskidzim; podobno od czasu do czasu chadzał do szkół, są ludzie którzy twierdzą, że studiował historię w Krakowie. Najlepiej czuje się w małych sennych miasteczkach i zagubionych wśród gór wioskach, nie lubi wielkich miast i w nich nie bywa. Niezależnie od pory roku, dnia i pogody zawsze gotów wyruszyć na pieszą bądź narciarską wędrówkę. Jego hobby to Austro-Węgry, podróżując tylko sporadycznie wykracza poza granice tego państwa uważając je za idealne i najlepiej zorganizowane w Europie.

Rafał Bartosz

Ciekawość świata zaspokajał od najmłodszych lat eksplorując, w okolicach rodzinnego miasta - Bytomia, najgłębsze kopalniane sztolnie i najwyższe hałdy. Później przyszła kolej na Jurajskie skałki, Tatry, Alpy i Kaukaz. W międzyczasie ukończył studia na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie. Jego największą pasją są podróże. Dotarł rowerem 300 km za koło podbiegunowe, pływał czółnem po jeziorach Tajlandii, przedzierał się przez malezyjską dżunglę i przemierzał na nartach zamarznięte jezioro Onega. Szczególnie interesuje się przyrodą i kulturą odwiedzanych rejonów. Swoją pasją obserwowania i zgłębiania tajników przyrody dzieli się prowadząc wycieczki: "Śladami Wikingów", "Huculskie Połoniny i Twierdze Podola", "Mazurski Park Krajobrazowy". Jest także przewodnikiem w Ogrodzie Botanicznym PAN w Warszawie. Jego konik to dziko rosnące rośliny użytkowe. Prowadząc wycieczki integruje wiedzę z różnych dziedzin biologii: botaniki, ornitologii, entomologii...

Darek Dąbrowski

Już od najmłodszych lat uwielbiał podróże palcem po mapie i nie rozstawał sie ze swym atlasem. Z wykształcenia geograf ze specjalizacją kartografia i teledetekcja, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. W czasie studiów i po ich zakończeniu współorganizował i pilotował wiele wypraw po Afryce Północnej i Azji, ze szczególnym umiłowaniem Azji Centralnej, subkontynentu indyjskiego oraz Azji Południowo - Wschodniej. Podróżował tez po Ameryce Południowej m.in. po Argentynie, Brazylii, Urugwaju i Paragwaju. Na przełomie 2009 i 2010 odbył (trwającą 365 dni) podróż przez 25 krajów europejskich i azjatyckich aby dotrzeć do Papui Nowej Gwinei bez użycia transportu lotniczego. W czasie swych podróży lubi przemieszczać się lokalnymi środkami transportu, ceni sobie kontakt z miejscową ludnością. W wolnych chwilach najchętniej odpoczywa w górach podczas pieszych i rowerowych wypadów. Interesuje się fotografią i lotnictwem cywilnym.

Marcin Dębski

Licencjonowany pilot wycieczek, z wykształcenia historyk o specjalizacji Historia i Dziedzictwo Kulturowe. Zawsze w drodze. Podróże to jego drugie ja. Jako nastolatek wyznawca idei „Nie spać – zwiedzać!” przemierzył  Rosję koleją transsyberyjską, wspinał się na Krymie, oraz przejechał Mongolię konno. Po studiach odbył wielomiesięczne wyprawy do Indii oraz przemierzał kraje Azji Południowo‑Wschodniej. Fascynację kontynentem azjatyckim połączył z pracą. Obecnie pilotuje wycieczki do Birmy, Tajlandii, Laosu, Kambodży, Malezji, Singapuru, Indii, Nepalu, Sri Lanki oraz Stanów Zjednoczonych. W wyprawach szczególną uwagę zwraca na poznawanie ludzi i ich obyczajów. W wolnym czasie oddaje się swoim pasjom, takim jak nurkowanie, wspinaczka oraz jazda na rowerze.

Adam Dmoch

Absolwent Wydziału Leśnego SGGW, gdzie napisał również doktorat nt. ekologii biebrzańskich cietrzewi. Z ptakami za pan brat od ponad 20 lat. Obecnie, jako wolny strzelec-ornitolog, bierze udział m.in. w badaniach ptaków Czerwonego Bagna i monitoringu ptaków Polski. Rysuje i okazyjnie fotografuje ptaki. Lubi majowe łąki, dobre jedzenie i oglądane po raz pierwszy krajobrazy. W czasach studenckich podróżował m.in. do Turcji, Kazachstanu i na Madagaskar. Od roku 2005 jest przewodnikiem wycieczek nad Biebrzę, do ujścia Warty i na Islandię.

Marcin Dobas

Robi wiele rzeczy na raz.... Jest przewodnikiem, ratownikiem GOPR, strażakiem, płetwonurkiem. Uczestniczył w XXX Wyprawie PAN do Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie. Z zawodu jest fotografem związanym z Agencją FORUM ukierunkowanym na fotografię krajobrazową i przyrodniczą, laureatem konkursów fotograficznych European Wildlife Photographer of the Year i Grand Press Photo. Jest autorem zdjęć do przewodników i albumów fotograficznych. Fascynuje go przyroda - oraz odległe, nietknięte przez człowieka miejsca zwłaszcza Arktyka i Antarktyka. W poszukiwaniu tematów fotograficznych przemierza z aparatem kolejne kraje i zakątki świata. Oprócz regionów polarnych i krajów europejskich odwiedził takie kraje jak Maroko, Turcję, Tajlandię, Nową Zelandię, Malezję. Od kilku lat łączy pasję podróżowania z pracą przewodnika. Z Horyzontami prowadzi wyjazdy przyrodnicze do Tajlandii i Malezji, Norwegii, Islandii. Zaprasza na swoją autorską stronę:  www.dobas.art.pl.

Iwona Drahan

Z zamiłowania podróżniczka, uwielbia górskie wyprawy, trekkingi, niesamowite miejsca i spotkania z ludźmi. Zanim została pilotem przez prawie dwa lata samodzielnie odkrywała najpiękniejsze zakątki Azji: przemierzała Chiny, Indie, Nepal, Wietnam, Kambodżę, Laos, Tajlandię, gdzie obecnie z wielką przyjemnością wraca pilotując grupy. Z wykształcenia ekonomistka, specjalizująca się w handlu zagranicznym i stosunkach międzynarodowych, jednak w praktyce miłośniczka tajemniczych podróży, adrenaliny i niezapomnianych przygód. Łatwo nawiązuje dobry kontakt z ludźmi, a uczestnicy wypraw uwielbiają jej profesjonalną opiekę i dbałość o każdy detal, które są jej wizytówką.

Joanna Dziarska-Pałac

Miłośniczka ptaków. Podróżniczego bakcyla złapała podczas wyprawy naukowej do islandzkiego interioru, poznając niezwykłości przyrodnicze tej wyspy, mieszankę żywiołów oraz zorzę polarną. Wtedy też poczuła, że poznawanie świata jest fantastyczną przygodą. W trakcie studiów mieszkała ponad rok we Francji, z której wróciła zafascynowana jej językiem, kulturą, muzyką, przyrodą, krajobrazami i kuchnią. Odkrywanie i smakowanie Francji oraz pogoń za dzierzbą czarnoczelną wśród winnic Langwedocji uwieńczył dyplom na Uniwersytecie w Nancy. Obecnie kończy studia magisterskie z Ochrony Środowiska na UW oraz gra na flecie poprzecznym w Szkole Muzycznej. Kocha górskie wędrówki, wspinaczkę, jazdę konną, kajaki, żagle. Kiedy tylko może, odwiedza Francję, by poznawać jej kolejne regiony. Uwielbia zabawę do białego rana przy dobrej muzyce, tańcu, śpiewie, kuchni śródziemnomorskiej i francuskim winie :) Swoimi pasjami dzieli się z uczestnikami wycieczki „Francuską ścieżką”. Prowadzi również przyrodnicze wycieczki po Polsce. Pilotka o charakterystycznym i zaraźliwym śmiechu...

Maciej Głabuś

Z wykształcenia tybetolog i mongolista, studiował na Uniwersytecie Warszawskim i Państwowym Uniwersytecie Mongolskim w Ułan Bator. Interesuje się językiem i kulturą współczesnego Tybetu i Mongolii. Prowadził liczne badania terenowe, współpracując m. in. z Uniwersytetem w Bonn i tibet-info.net w Londynie. Redaguje informacje dla turystów na stronie ambasady RP w Ułan Bator, jest współautorem książki "Szlak transsyberyjski: Moskwa-Bajkał- Ułan Bator-Pekin" oraz autorem książki "Mongolia - Przewodnik turystyczny". Dobra znajomość realiów, kultury i języków orientalnych pozwala, by podczas prowadzonych przez Maćka wyjazdów zejść z utartych szlaków i poznać bliżej życie codzienne i fascynującą kulturę dalekich krain.

Szymon Kania

Kiedy Ty spokojnie czytasz ten tekst, Szymon najprawdopodobniej przemierza drogi, szlaki lub bezdroża Europy. Cały czas w ruchu. Narty, rower, rolki, motocykl, snowboard i stare klapki - to jego żywioł. Czasami wraca do domu zmienić sprzęt i ubranie. Błyskawicznie opróżnia lodówki, od Bałtyku po Morze Śródziemne. Gra na gitarze, ale bardzo cicho. Co do wykształcenia, to był w już w większości szkół i szkółek w Małopolsce. Przed letnim sezonem przechodzi Maraton Kierat (100 km po górach) żeby sprawdzić czy ma jeszcze siły na prowadzenie horyzontalnych wycieczek.

Krzysztof Korn

Chociaż dalekie podróże rozpoczął dość późno, zdążył już postawić stopę na czterech kontynentach, poczuć zapach południowoamerykańskiej dżungli czy też wędrować w cieniu majestatycznych Himalajów. To tylko zaostrzyło jego apetyt i podróżniczy kalendarz rozciągnął się na kolejnych kilka lat. Absolwent zarządzania w turystyce na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pilot wycieczek . W Horyzontach odpowiedzialny za wyjazdy europejskie, rowerowe oraz szeroko pojęte funkcjonowanie biura. Wolny czas szczególnie lubi spędzać na górskich szlakach lub przy dobrym filmie, czemu też poświęcił część swojego życia, ale to już inna historia. W trakcie podróży szczególnie ceni wszystkie nieprzewidziane spotkania i sytuacje. Szczerze wierzy w możliwość podróżowania po świecie „za jeden uśmiech” :-)

Michał Książek

Skończył leśnictwo na warszawskiej SGGW i podyplomowe Studium Europy Wschodniej i Azji Środkowej na UW. Główne zainteresowania to ornitologia (ulubione ptaki - drapieżne, a zwłaszcza błotniaki) oraz kulturoznawstwo, ze szczególnym wskazaniem na Rosję i kraje byłego ZSRR. Od 7 lat jeździ na Syberię i co roku kolejnych ludzi zaraża fascynacją tą tajemniczą krainą. Relacje ze swych wypraw publikował m.in. w "Polityce", "Gazecie Wyborczej" i "Łowcu Polskim". Odbył roczne stypendium na Uniwersytecie w Jakucku, gdzie nauczył się języka jakuckiego. Dzięki nawiązanym kontaktom zaprasza Państwa na unikalną wyprawę - odwiedziny u ewenkijskich pasterzy reniferów.

Radek Kucharski

Ukończył geografię na UW. Przez lata pracował w firmie informatycznej, zajmując się mapami cyfrowymi. Kilkakrotnie przerywał pracę na długie wyjazdy, głównie do Indii i Nepalu, dokąd dwukrotnie dotarł drogą lądową. Po ostatniej takiej podróży zmienił zawód. Wędrował m.in. po Himalajach Nepalu i Indii, Karakorum w Pakistanie, górach Iranu i Norwegii. Żeglował po Bałtyku, Atlantyku i Morzu Śródziemnym. Fotografuje, trochę pisze. W Horyzontach prowadzi wyprawy do Indii i Nepalu oraz na Islandię.

Przemysław Kunysz

Jest prezesem Przemyskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Od ponad 30 lat zajmuje się ornitologią i organizacją lokalnych wypraw ornitologicznych w Bieszczady i Pogórze Karpackie. W poszukiwaniu ptaków przemierzył wszystkie zakamarki Europy i tereny ościenne oraz Gambię i Senegal. Jest autorem blisko 100 opracowań ornitologicznych, zarówno naukowych jak i popularnonaukowych, gorącym zwolennikiem idei Obszarów Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 i orędownikiem powstania Turnickiego Parku Narodowego na Pogórzu Przemyskim. Prowadzi wyprawy przyrodnicze na Węgry oraz do Gambii i Senegalu. Marzenia na przyszłość - organizacja i prowadzenie ornitologicznych wypraw do Maroka i na Bliski Wschód.

Paweł Kwieciński

Śladami ojców chciał pływać z galarami zbożowymi Wisłą do Gdańska, lecz kiedy na skalnym progu na Rabie jego kajak zamienił się w łódź podwodną (zieloną) postanowił zostać w górach. Rzadko występuje na nizinach, a nad morzem tylko w Słowińskim Parku Narodowym - jako gatunek szczególnie chroniony z nartami biegowymi na nogach. Posiada w domowej kolekcji kilkadziesiąt par biegówek i jak mówią wtajemniczeni na każdych przemierzył co najmniej 1000 km białego szlaku. Ognisko uważa za rzecz najważniejszą w wędrówce, prawdopodobnie lubi spać w ciepłym popiele. Nigdy nie robi zdjęć.

Tomasz Liptak

Z charakteru i pochodzenia góral, z wykształcenia geograf i ekonomista, z zamiłowania podróżnik i fotograf. Z pierwszego wyjazdu pamięta tylko cytrynadę w plastikowym woreczku, którą pił na statku płynącym z Krakowa do Tyńca. Z czasem ogarnęła go fascynacja przyrodą, górami i pragnienie odkrywania bogactwa, które niesie ze sobą kontakt z innymi ludźmi, kulturami i krajobrazami całego świata. Tak zrodziła się pasja podróżowania. Ceni sobie wyjazdy zarówno te bliskie jak i dalekie. Podróżował po Europie, Bliskim Wschodzie, Ameryce Północnej i Afryce.

Krzysztof Magnowski

Historyk sztuki, przewodnik beskidzki związany z SKPG Kraków oraz pilot wycieczek prowadzący grupy do większości krajów europejskich, z zamiłowania krajoznawca. Niegdyś półtora roku spędził w górach prowadząc schronisko turystyczne. Obecnie popularyzuje zabytki i sztukę dawną: pisząc przewodniki turystyczne, współpracując przy Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego i programach edukacyjnych Muzeum Narodowego w Krakowie oraz szkoląc przewodników. Pretekstem do podróży są dla niego zarówno chęć przemierzenia górskich pustkowi, jak i okazja zobaczenia muzealnych kolekcji bądź dzieł architektury – niezależnie od tego, czy są to monumentalne gotyckie katedry, czy skromne drewniane cerkwie.

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie

Ich pasją są podróże i górskie wędrówki, podczas których powstają ilustrowane fotografiami relacje z wypraw. Pokazami slajdów podróżniczych zajmują się zawodowo, prezentowali je dotychczas w Polsce, Niemczech, Szwajcarii i Austrii. Od grudnia 2001 organizują Festiwal Slajdów Podróżniczych TERRA. Są autorami wystaw fotograficznych prezentowanych w Muzeum Ziemi PAN oraz w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Wydali przekrojowy album fotograficzny: "Himalaje - szlakiem karawan i pielgrzymów" oraz przewodnik trekkingowy po Himalajach indyjskich. Zbierając materiały do nowych pokazów oraz prowadząc wyprawy podróżowali po Indiach, Nepalu, Tybecie, Pakistanie, Iranie, Syberii i rosyjskim Dalekim Wschodzie, Mongolii, Azji Środkowej, Wenezueli, Tanzanii, Turcji oraz Gruzji. Ich ulubione miejsca w Azji to indyjska część Himalajów i Jakucja. Są autorami programów do Indii, Nepalu, Tybetu,Tanzanii i Gruzji oraz prowadzą trekkingi po Himalajach i na Kilimandżaro.

Beata Muchowska

Absolwentka Wydziału Geografii, pilot wycieczek, przewodnik warszawski. Fascynują ją dalekie lądy, a szczególnie wyspy, które przez swoją izolację mają niepowtarzalny i unikalny charakter. Na świat patrzy przez obiektyw aparatu. Podróżując z plecakiem odwiedziła m. in. Szkocję, Wyspy Owcze, Etiopię, Filipiny a ostatnio Nową Zelandię i Wyspy Cooka. Z Klubem poprowadzi wyprawę do Nowej Zelandii, którą poznała w czasie 4-miesięcznej podróży (relację można prześledzić na stronie www.totutotam.horyzonty.pl).

Witold Muchowski

Ukończył Metody Matematyczne Fizyki na UW; przewodnik po Warszawie, pilot wycieczek, kierowca zawodowy. Pasjonuje się ptakami, polską przyrodą, dalekimi wyprawami, a także swoim rodzinnym miastem - Warszawą. Pół roku spędził na studiach w Holandii; odbył półroczną podróż po Nowej Zelandii. Dla podróży i organizacji wyjazdów przerwał studia doktoranckie. W Horyzontach zajmuje się organizacją i prowadzeniem wypraw do Nowej Zelandii, Kanady, Omanu, Gruzji oraz przyrodniczych wycieczek do Skandynawii, na Islandię i Ukrainę, a także po Polsce.

Samuel Odrzykoski

Studiuje Ekologię i Zarządzanie Zasobami Przyrody na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Od najmłodszych lat interesował się przyrodą, ale jego prawdziwą pasją są ptaki. Jest liderem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Poznaniu i w ramach tej działalności organizuje wycieczki na ptaki, prelekcje, a także stara się aktywnie chronić lokalną przyrodę. W wieku 4 miesięcy po raz pierwszy pojechał do Bułgarii - w torbie Adidasa ;-)
Od tego czasu kraj ten stał się jego drugim domem, do którego zaprasza na letnią wycieczkę przyrodniczą. Dużo jeździ na południe Europy, ale od zawsze kochał też dziką i surową północ. Jego marzeniem jest wyprawa na Grenlandię i Spitsbergen. Prowadzi wycieczki po Polsce, do Laponii i Norwegii, na Islandię, oraz do Bułgarii i Rumunii.

Wojciech Piestrak

Jego pasja podróżnicza zaczęła się od wypraw rowerowych po Europie. Potem jeździł coraz dalej - na Bałkany, na Syberię i koleją transsyberyjską do Mongolii. Nocował w domach setek ludzi na całym świecie - w chatach w dżungli w Ekwadorze, w jurtach na pustyni Gobi, w wyspiarskich wioskach Pacyfiku i w drapaczach chmur w Hongkongu. W 2009 roku odbył 367-dniową wyprawę dookoła świata - przez Amerykę Południową, Nową Zelandię, Fidżi i Australię - do Chin, Tybetu, Indii i Azji Południowo-Wschodniej. Odwiedził ponad 60 krajów świata - podróżując tak jak tubylcy - pociągami, autobusami albo autostopem. Przez 3 miesiące mieszkał w Nowej Zelandii. Człowiek wielu pasji. Fascynuje go przyroda. Przez dwa lata obserwował ptaki i nietoperze. Celem jego wypraw są często góry i parki narodowe - a w nich podglądane w naturze pingwiny, dziobaki, kapibary czy słonie morskie. Uwielbia publiczne opowiadanie historii - inspirujące wystąpienia z pogranicza przemówień i teatru. Jest pilotem wycieczek, fotografem i twórcą stron internetowych.

Marta Podleśna-Nowak

Już podczas studiów geograficznych na UW zafascynowała się Ameryką Południową. Los i ludzie byli dla niej łaskawi - otrzymała stypendium do Hiszpanii, gdzie szlifowała język i miała pierwszy kontakt z kulturą latynoską. Zaraz potem po raz pierwszy poprowadziła grupę w ukochany region świata Majów. Pracę magisterską o programie ekoturystycznym Mundo Maya obroniła w Zakładzie Badań Regionalnych Ameryki Łacińskiej. Realizując swoje wielkie marzenie przemierzyła samotnie kontynent południowoamerykański szlakiem słynnych "Dzienników Motocyklowych". Marta prowadzi grupy od 6 lat, a jej zauroczenie Ameryką Łacińska to już dojrzała miłość ;-) Chętnie wraca do pięknych krajobrazów, wilgotności dżungli, wiatrów patagońskich, chłodu Altiplano, uśmiechniętych Indian, tajemniczych ruin i systemu manana...

Michał Polakowski

Ukończył biologię środowiskową na Uniwersytecie w Białymstoku i związał swoje życie zawodowe z przyrodą; od niemal 20 lat szczególną uwagę poświęca ptakom. Specjalizując się w ornitologii, z upodobaniem obserwuje i obrączkuje ptaki, pokazuje plon swoich terenowych wyjazdów i badań w licznych publikacjach, raportach środowiskowych, ekspertyzach oraz na wystawach fotograficznych. Swoim doświadczeniem przyrodniczym chętnie dzieli się z innymi zainteresowanymi tą tematyką. Najchętniej odwiedza niezwykle atrakcyjne tereny północno-wschodniej Polski, wędruje po górach, regularnie odwiedza polskie Wybrzeże Bałtyku, Skandynawię oraz inne, atrakcyjne przyrodniczo tereny w Polsce i poza jej granicami.

Marta Prange

Ukończyła biologię środowiska na UAM, w tej chwili studiuje także turystykę. Od zawsze uwielbiała podróże po Polsce (początkowo w nosidełku na plecach rodziców zdobywała Tatry), poznając przede wszystkim jej przyrodę. Od najmłodszych lat w terenie nieodłącznie towarzyszy jej lornetka, a ptaki, oprócz przedmiotu jej wykształcenia są przede wszystkim jej pasją. Kocha przyrodę, podróże, fotografię. Jej ulubionym krajem w Europie jest bez wątpienia Hiszpania, w której czuje się jak w drugim domu. Prowadząc wycieczkę "W słońcu Andaluzji" chce przybliżyć innym piękno tego kraju. W 2006 przemierzyła ze znajomymi Patagonię i do dziś marzy by tam wrócić.

Michał Przybysz

Ukończył fizykę i leśnictwo, ale żadna z tych dziedzin nie stała się dla niego taką pasją jak podróżowanie i bliski kontakt z przyrodą. Szczególnie interesują go ptaki, chociaż nie jest obrączkarzem (zaobrączkował w życiu tylko żonę - Lucynę). Od 2000 r. prowadzi wycieczki po ulubionej Skandynawii, od 1997 r. odkrywa uroki polskiej przyrody przed obcokrajowcami. W "Horyzontach" zajmuje się kontaktami z klientami, prowadzi wycieczki po Skandynawii, Hiszpanii, na Islandię oraz na Bagna Biebrzańskie.

Tomasz Rabczuk

Z zawodu lekarz-stomatolog - niemal zjadł zęby podczas wędrówek po świecie. Pasjonat podróżowania, a w szczególności wędrowania po górach. Od kilkunastu lat zafascynowany jest Azją Południowo-Wschodnią. Przemierzył Himalaje, Andy, afrykański Atlas, Alpy, Karpaty i góry Szkocji. W podróżach najbardziej ceni spotkania z ludźmi, klimaty i smaki - szczególnie te ostre. Miłośnik muzyki etnicznej i różnych mniej lub bardziej przydatnych gadżetów.

Witold Rajchert

Magister teologii, pilot wycieczek, tłumacz z języka włoskiego, od niedawna także refleksolog. Jego pasją są podróże, sport, sztuka walki systema oraz duchowość chrześcijańska (szczególnie monastyczna) i dalekowschodnia. Od lat zgłębia przebieg średniowiecznych dróg prowadzących do Santiago de Compostela (tzw. szlaków św. Jakuba). Najlepiej czuje się na łonie natury i będąc "w drodze". Jeden rok z czasu studiów żył jak mnich we włoskim klasztorze w okolicach Lanuvio. W "Horyzontach" prowadzi wycieczki do Włoch oraz trekkingi w górach Skandynawii.

Andreas Scheiterbauer

Europejczyk z zamiłowania, aktywnie uczestniczy w „Europie bez granic”. Nie ma dla niego granic ani w głowie, ani barier językowych. Wiele krajów poznał nie tylko podróżując przez nie, ale także w realnym życiu. Urodził się w Austrii, przez rok zajmował się wolontariatem w Polsce, ukończył studia regionu wschodnioeuropejskiego w Berlinie, a teraz żyje z żoną Ewą i małym Fabiankiem w Polsce. Jest człowiekiem gór, kocha je eksplorować na piechotę i uwielbia pokazywać przybyszom piękno krajobrazu rodzimego kraju. Jego pasje to dalekie wędrówki, podróże kolejami i ezotyczne kultury. Najlepiej czuje sie w wesołym towarzystwie w górskim schronisku.

Piotr Skrzypiec

Geograf, narciarz, przewodnik beskidzki związany ze Studenckim Kołem Przewodników Górskich w Krakowie. Zakochany w Karpatach, gdzie szczególną estymą darzy Rumunię i wszystko, co z nią związane. Ten wspaniały kraj to dla niego drugi dom - właśnie tam pragnie Państwa zaprosić. W poznawaniu go oraz prowadzeniu wycieczek pomaga mu znajomość języka rumuńskiego. Pozakarpackie zainteresowania obejmują państwa byłej Jugosławii, przede wszystkim Słowenię. Posiadaną wiedzą uwielbia dzielić się z uczestnikami swych wycieczek. Bierze również udział w szkoleniu przewodników krakowskiego SKPG. Kolejną pasją życia jest fotografia; jego zdjęcia znalazły się w różnych publikacjach, zaś bogata kolekcja slajdów prezentowana jest na slajdowiskach. Pali fajkę.

Aleksander Strojny

Historyk, doktorant na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się organizacją i prowadzeniem wypraw studyjnych pokazujących mniej lub bardziej znane tereny na styku Europy i Azji. Jego pasja to Wschód, zagadnienia pograniczy kulturowych, rubieże dawnej Rzeczypospolitej - obszar, który nigdy nie przestanie przyciągać, intrygować i czarować (zgodnie z sentencją Marszałka Piłsudskiego 'Polska jest jak obwarzanek - najlepsza na obrzeżach'). Tatarskie szlaki, prawosławne monastery i ormiańskie kolonie, miejsca dawnych bitew i nagrobki wielkich, często zapomnianych ludzi - wszystko to nierzadko dostępne jest tuż za miedzą, lecz poznawanie i odkrywanie wciąż dostarcza wielu satysfakcji. Aleksander Strojny jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych i popularnych - m.in. edycji źródłowej "Poselstwo polsko - litewskie do Moskwy w roku 1678 szczęśliwie przedsięwzięte, opisane przez naocznego świadka Bernarda Tannera" (Kraków 2003). Rezultatem dotychczas odbytych podróży są przewodniki wydawane przez wydawnictwa Bezdroża i Pascal - m.in. "Lwów. Miasto wschodu i zachodu", "Piwnym szlakiem po Europie Środka" oraz po Pradze, Kijowie, Ukrainie i Krymie.

Rafał Trzciński

Wiek: po przejściu conradowskiej smugi cienia, a w formie bardziej wulgarnej, ale za to mniej archaicznej - po trzydziestce. Wykształcenie: Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityczne w Szkole Głównej Handlowej, Instytut Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Fascynacje, zainteresowania, hobby: epika homerycka i Grecja epoki heroicznej. Kilka słów o sobie: od lat żyję w związku (sowieckim i nieformalnym post-sowieckim) i prawie co noc przytulam się do gołej (ściany wagonu płackartnego), tak że w następnym spisie powszechnym podam go chyba (wagon!) jako miejsce stałego zamieszkania. Dewiza życiowa: Omnia vincit amor (tym razem na poważnie). Ważne postaci: Marek Aureliusz, Lew Tołstoj, Karol Wojtyła, Zbigniew Herbert, Gustaw Herling-Grudziński, Ryszard Kapuściński. Wspólnie z Klubem Horyzonty rozbudza w uczestnikach wypraw fascynacje Rosją i Bliskim Wschodem.

Rafał Zubkowicz

Absolwent Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie, obecnie pisze doktorat nt. ekologii i ochrony torfowisk, pracuje w redakcji czasopisma "Las Polski". Drugą obok przyrody dziedziną jego zainteresowań jest historia i etnografia - rozwijał je w Studium Europy Wschodniej UW. Szczególnie pasjonują go mniej znane regiony Wschodniej Europy, o ciekawej przeszłości i złożonej strukturze narodowościowej. Nade wszystko preferuje rodzinne Podlasie. Jest autorem wycieczki na Białoruś i współautorem wyprawy górskiej na Syberię. Wiele jego zdjęć zdobi nasz katalog oraz stronę www.

Małgorzata i Marcin Złomscy

Ona – doktor socjologii. On – kontrabasista z dyplomem Akademii Muzycznej. Oboje są także absolwentami Szkoły Głównej Handolwej. Od lat zapaleni globtroterzy. Gdy poznali się na pokazie slajdów podróżniczych on miał już za sobą wędrówkę w głąb peruwiańskiej dżungli, przemierzył Afrykę od Kairu do Kapsztadu i odwiedził klasztory buddyjskie w Tybecie, ona wspinała się w górach Azji i podziwiała bezkres mongolskiego stepu. Od tej chwili wyjeżdżali już razem, aby w końcu ruszyć w 10-miesięczną podróż poślubną dookoła świata. Gnani wciąż przed siebie przemierzyli ponad osiemdziesiąt krajów na sześciu kontynentach. Swoimi wrażeniami dzielą się prowadząc wyprawy z działu "Kontynenty", podczas pokazów slajdów podróżniczych, a także na www.5stronaswiata.pl. Są autorami programów obu Ameryk, Azji i Afryki. Wydali album fotograficzny „Indonezja. W cieniu wulkanów”.